План-конспект уроку "запровадження органічну хімію". Методична розробка уроку "введення в органічну хімію" Урок хімії введення в органічну хімію

IXклас

Тема: «ЗАГАЛЬНІ ПРЕДСТАВЛЕННЯПРО ОРГАНІЧНІ РЕЧОВИНИ»

(Урок вивчення нового матеріалу)

Форма уроку:розповідь вчителя та демонстрація зразків та моделей органічних речовин.

У зв'язку з переходом на концентричні програми в ІХ класі вивчаються основи органічної хімії, закладаються уявлення про органічні речовини. Нижче наводиться розробка двогодинного уроку, який був проведений у ІХ класі після вивчення теми «Вуглець та його сполуки».

Цілі уроку:сформувати уявлення про склад і будову органічних сполук, їх відмітні ознаки; виявити причини різноманіття органічних речовин; продовжити формування вміння складати структурні формули з прикладу органічних речовин; сформувати уявлення про ізомерію та ізомери.

Попереднє домашнє завдання:згадати, як утворюється ковалентний зв'язок у молекулах неорганічних речовин, як графічно можна показати її утворення.

Матеріали та обладнаннядо уроку:зразки органічних речовин (оцтова кислота, ацетон, аскорбінова кислота, цукор- у фабричних упаковках з етикетками, папір, свічка, спиртування зі спиртом, сухе пальне (уротропін), нафта; зразки виробів з пластмаси та синтетичних волокон (лінійки, ручки, банти, гудзики, квіткові кашпо, поліетиленові пакети і т. п.), сірники, порцелянова чашка, щипці тигельні Шарострижневі моделі метану, етилену, ацетилену, пропану, бутану, ізобутану, циклогексану.

Хід уроку:

I. Вчитель розповідає, як стався термін «органічні речовини».

До початку XIX століття речовини ділили за походженням на мінеральні, тваринні та рослинні. В 1807 шведський хімік Й. Я. Берцеліус ввів у науку термін «органічні речовини», об'єднавши в одну групу речовини рослинного та тваринного походження. Науку про ці речовини він запропонував називати органічною хімією. На початку ХІХ століття вважалося, що органічні речовини в штучних умовах отримати не можна, вони утворюються лише живих організмах чи під впливом. Помилковість цього уявлення була доведена синтезами органічних речовин у лабораторних умовах: у 1828 році німецький хімік Ф. Ведер синтезує сечовину, його співвітчизник А. В. Кольбе у 1845 р. отримує оцтову кислоту, у 1854 р. французький хімік П. Е. Бертло жири, в 1861 р. російський хімік А. М. Бутлеров – цукриста речовина. (Ця інформація попередньо записана на дошці та закрита, під час повідомлення вчитель відкриває цей запис.)

Виявилося, що різкої межі між органічними та неорганічними речовинами не існує, вони складаються з тих самих хімічних елементів і можуть бути перетворені один на одного.

Питання: На якій підставі органічні речовини виділяють в окрему групу, які їх відмітні ознаки?

Вчитель пропонує учням разом спробувати це з'ясувати.

ІІ. Вчитель показує зразки органічних речовин, називає їх і, якщо можливо, вказує молекулярну формулу (для деяких речовин формули записані заздалегідь на дошці та закриті, під час демонстраціїрації ці записи відкриваються):оцтова кислота С 2 Н 4 О 2 ацетон С 3 Н 6 О, етиловий спирт (у спиртовці) С 2 Н 6 О, сухе пальне уротропін C 6 H 12 N 4 , вітамін С або аскорбінова кислота С 6 Н 8 О 6 , цукор З 12 Н 22 О 11 парафінова свічка і нафта, до складу яких входять речовини із загальною формулою С Х Н У, папір, що складається з целюлози (С 6 Н 10 О 5) п.

Запитання: Що спільного ви помітили у складі цих речовин? Яку хімічну властивість ви можете припустити для цих речовин?

Учні відповідають, що у перераховані сполуки входять вуглець і водень. Припускають, що вони палають. Вчитель демонструє горіння уротропіну, свічки та спиртування, звертає увагу на характер полум'я, вносить послідовно в полум'я спиртування, уротропіну та свічки фарфорову чашку, показує, що від полум'я свічки утворюється кіптява. Далі обговорюється питання, які речовини утворюються під час горіння органічних речовин. Учні приходять до висновку, що утворитися може вуглекислий або чадний газ, чистий вуглець (сажа, кіптява). Вчитель повідомляє, що не всі органічні речовини здатні горіти, але вони розкладаються при нагріванні без доступу кисню, обвугливаются. Вчитель демонструє обвуглювання цукру під час нагрівання. Вчитель вимагає визначити вид хімічного зв'язку в органічних речовинах, з їх складу.

Далі учні у зошитах записують ознаки органічних віств: 1. Містять вуглець. 2. Горять та (або) розкладаються з утворенням вуглецевмісних продуктів. 3. Зв'язки у молекулах органічних речовин ковалентні.

ІІІ. Вчитель пропонує учням сформулювати визначення щодо
ня «органічна хімія». Визначення записується у зошиті. Орга
нічна хімія- наука про органічні речовини, їх склад, будову,
властивості та способи отримання.

Синтези органічних речовин у лабораторних умовах прискорили розвиток органічної хімії, вчені стали експериментувати та отримувати речовини, які не зустрічаються у природі, але відповідають усім ознакам органічних речовин. Це пластмаси, синтетичні каучуки та волокна, лаки, фарби, розчинники, ліки. (Вчитель демонструє вироби із пластмас та волокон.)За походженням ці речовини не є органічними. Таким чином, група органічних речовин суттєво розширилася, а стара назва збереглася. У сучасному розумінні органічні речовини - не ті, що виходять у живих організмах або під їх дією, а ті, що відповідають ознакам органічних речовин.

IV. Вивчення органічних речовин у ХІХ столітті зіткнулося з рядом
труднощів. Одне з них – «незрозуміла» валентність вуглецю. Так, на
приклад, метану СН 4 валентність вуглецю IV. В етилені С 2 Н 4 ацетилені
З 2 Н 2 , пропан С 3 Н 8 вчитель пропонує визначити валентність самим
учням. Учні знаходять валентності відповідно II, I та 8/3. Підлогу
чені валентності малоймовірні. Значить, до органічних речовин
не можна застосовувати методи неорганічної хімії. Справді, у будові
органічних речовин є особливості:валентність вуглецю завжди IV,
атоми вуглецю з'єднуються між собою у вуглецеві ланцюжки. Вчитель
пропонує побудувати структурні формули цих речовин. Учні у
зошитах будують структурні формули і виносять на дошку:

Для порівняння вчитель демонструє шарострижневі моделі цих речовин.

Після цього вчитель просить графічно зобразити освіту ко-
валентних зв'язків у молекулах метану, етилену та ацетилену. Зображення
виносяться на дошку та обговорюються. ,

V. Вчитель звертає увагу учнів на періодичну систему.
Зараз відкрито понад 110 хімічних елементів, усі вони входять до

склад неорганічних речовин Відомо близько 600 тисяч неорганічних сполук. До складу природних органічних речовин входять деякі елементи: вуглець, водень, кисень, азот, сірка, фосфор, деякі метали. Останнім часом синтезують елементорганічні речовини, розширюючи цим спектр елементів, що входять до складу органічних речовин.

Питання: Як ви вважаєте, скільки органічних сполук зараз відомо? (Учні називають передбачувану кількість відомихорганічних речовин. Зазвичай ці числа занижені в порівнянні з фактичною чисельністю органічних речовин.) 1999 року зареєстровано 18-мільйонну органічну речовину.

Питання: У чому ж причини різноманіття органічних речовин? Учням пропонується спробувати знайти їх у тому, що відомо про будову органічних речовин. Учні називають такі причини, як: з'єднання вуглецю в ланцюзі різної довжини; з'єднання атомів вуглецю простими, подвійними та потрійними зв'язками з іншими атомами та між собою; безліч елементів, що входять до складу органічних речовин. Вчитель наводить ще одну причину - різний характер вуглецевих ланцюгів: лінійні, розгалужені та циклічні, демонструє моделі бутану, ізобутану та циклогексану.

Учні у зошиті записують: Причини різноманіття органічніських з'єднань.

1. З'єднання атомів вуглецю в ланцюзі різної довжини.

    Утворення атомами вуглецю простих, подвійних і потрійних зв'язків
    зей з іншими атомами та між собою.

    Різний характер вуглецевих ланцюжків: лінійні, розгалужені,
    циклічні.

    Безліч елементів, що входять до складу органічних речовин.

Є ще одна причина. (Треба залишити для її запису місце в тітзаради.)Учні мають знайти її самі. Для цього можна виконати лабораторну роботу.

VI. Лабораторна робота.

Учням видають кульки та стрижні: 4 чорні кульки з 4 отворами кожен - це атоми вуглецю; 8 білих кульок з одним отвором кожен – атоми водню; 4 довгих стрижня для з'єднання атомів вуглецю між собою; 8 коротких стрижнів – для з'єднання атомів вуглецю з атомами водню.

Завдання: використовуючи весь будівельний матеріал, побудуйте модель молекули органічної речовини. Зобразіть структурну формулу цієї речовини у зошиті. Намагайтеся зробити якомога більше різних моделей з одного і того ж «будівельного матеріалу».

Робота проходить у парах. Вчитель перевіряє правильність складання моделей та зображення структурних формул, допомагає учням, у яких виникли труднощі. На роботу приділяється 10-15 хвилин (залежно від успішності роботи класу), після цього структурні формули виносяться на дошку та обговорюються такі питання: Що у всіх цих речовин однаково? Чим відрізняються наведені речовини?

З'ясовується, що однаковим є склад, різним – будова. Вчитель пояснює, що такі речовини, склад яких однаковий, а будова і тому властивості – різні, називаються ізомерами.Під будовоюречовини мається на увазі порядок з'єднання атомів, їхнє взаємне розташування в молекулах. Явище існування ізомерів називається ізомерією.

VII. Визначення понять «хімічна будова», «ізомери» та «ізомерія» записуються учнями у зошит після структурних формул ізомерів. А в причини різноманіття хімічних речовинвноситься п'ятийпункт - явище ізомерії органічних сполук.

Вміння будувати структурні формули ізомерів відпрацьовується на наступних прикладах: 2 Н 6 О (етанол і диметиловий ефір), 4 Н 10 (бутан та ізобутан). На цих прикладах вчитель показує, як можна записати скорочену структурну формулу:

Вчитель пропонує побудувати ізомери складу C5H12) якщо відомо, що їх існує три. Після винесення всіх ізомерів на дошку, вчитель звертає увагу учнів на методику побудови ізомерів: зменшення кожного разу головного ланцюга і збільшення числа радикалів.

Домашнє завдання: вивчити записи у зошиті, побудувати ізомери складу З 6 Н М (їх 5).

Тема уроку: "Введення в органічну хімію"
Предмет : Хімія Клас: 9
Мета уроку : Створення умов для «занурення» в органічну хімію
Завдання уроку:
Освітні . Вивчити хімічний склад органічних речовин, виявити відмінність органічних речовин від неорганічних, визначити предмет вивчення органічної хімії, цілі та завдання органічної хімії.
Розвиваючі. Розвивати вміння працювати з першоджерелом та додатковою інформацією: виділяти головне та складати опорний конспект. Формувати навички проведення хімічного експерименту, дотримуючись правил техніки безпеки. Формувати вміння спостерігати, порівнювати, робити висновки. Розвивати пам'ять, логічне мислення, увага.
Виховні . Виховувати акуратність, працьовитість, патріотичні, естетичні та моральні якості.
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.
Технічне забезпечення уроку: Мультимедійний проектор, комп'ютер, обладнання та реактиви для проведення хімічного експерименту.
Очікуваний результат:
- визначати поняття: предмет органічної хімії, органічні речовини
- порівнювати органічні та неорганічні речовини
- знати цілі та завдання органічної хімії,
- називати імена вчених - органіків
- вміти визначати органічні речовини в рослинному об'єкті.

Хід уроку

Орг момент.

Доброго ранку хлопці. Доброго ранку, шановні гості! Усміхнемося один одному! І з гарним настроєм почнемо наш урок. Надіюсь урок буде для вас продуктивним, а найголовніше – корисним!

Урок хочу почати словами М. Горького: «Насамперед і уважніше вивчайте хімію. Це дивовижна наука, знаєте ... Її пильний, сміливий погляд проникає в вогненну масу сонця і в темряву земної кори, в невидимі частинки вашого серця, і в таємниці будови каменю, і в безмовне життя дерева. Вона дивиться всюди і, скрізь відкриваючи гармонію, шукає початок життя…»

I .Стадія виклику та цілепокладання

Сьогодні ви працюватимете в групах та парах. І зверніть увагу у нас на третій смузі сидять 11-класники. Для чого вони тут? Так, щоб допомогти вам у вивченні хімії. Ну а який вони розділ вивчають ми з вами дізнаємося під час уроку.

Відкрийте зошити, запишіть число.

Хлопці, складемо кластер - напишіть у центрі зошита слова «хімічні речовини».Працюємо у парах. Кожна пара складає свій кластер.

Кластер заготовлений на дошці слайд1

Які асоціації у вас пов'язані із цими словами? Підпишіть приклади хімічних речовин, які добре знайомі з повсякденного життя навколо слів «хімічні речовини».

Слайд 2

Протягом двох років ми з вами вивчали один розділ хімії під назвою "неорганічна хімія". Подивіться на схему та перерахуйте речовини, що належать до неорганічних речовин.

Називають неорганічні речовини (вода, кисень та ін.)

Які речовини ми ще з вами не вивчали, назвіть їх?Цукор, крохмаль, жири, білки.

Перед вами дві колекції уважно подивіться, чим вони схожі і чим відрізняються? На які групи ви можете поділити ці колекції?

Як ви вважаєте, який розділ хімії вивчає ці речовини?органічна хімія.

Згадаймо, що ми вивчали в розділі неорганічної хімії.9 клас.

Які класи речовин існують у неорганічній хімії?Оксиди, кислоти, солі, основи

А які класи вивчає розділ органічної хімії? -11 клас

З сьогоднішнього уроку ми починаємо вивчати розділ – органічні речовини та тема нашого уроку (сформулюйте):"Предмет органічної хімії".

Повернемося до кластера.

Ці органічні речовини вам знайомі. Що входить до нихсклад ? Знаємо? - 9клас

Яке вони маютьбудова ? Знаємо? -9 клас

Відмінні ознаки Чим вони відрізняються від неорганічних речовин?

Яких речовин більше - органічних чи неорганічних?причини різноманіття ) - 9 клас

Подивіться на сторінку 214. Яких речовин більше?

II . Стадія осмислення змісту

Подивіться, скільки у нас питань! Пошуком відповідей на поставлені запитання ми займемося на уроці!

Пропоную користуватися допомогою 11 класу.

Робота з 11 клаасом

Група 1. Як у давнину отримували органічні речовини? Чому ці речовини назвали органічними?

Відповідь: Усі органічні речовини отримували виключно з продуктів життєдіяльності рослинних та тваринних організмів або внаслідок їхньої переробки. Звідси і походить назва «органічні речовини».

Група 2. Що вивчає органічна хімія?

Відповідь: Розділ хімії, що вивчає органічні речовини, стали називати органічною хімією.

Група 3. Який хімічний елемент обов'язково входить до складу органічних речовин?

Відповідь: До складу всіх органічних речовин входить хімічний елемент вуглець.
Питання 4. Яке ще можна надати визначення органічної хімії?
Відповідь. Органічна хімія – це хімія сполук вуглецю(Записати формулювання у зошит).
Питання 5.
Крім вуглецю, який хімічний елемент входить до складу органічних речовин?
Відповідь. Крім вуглецю, до складу всіх органічних речовин входить хімічний елемент водень. Можуть ще входити О, S, N та інші елементи(Написати знаки хімічних елементів на дошці).
Питання 6.
Яка хімічна властивість може бути загальною для органічних речовин?
Відповідь. Усі органічні речовини горять.

Які ж речовини утворюються під час горіння органічних речовин?вуглекислий газ і вода (запис у зошиті словами та реакцію ) висновок про сказане

Хлопці, ще одна цікава властивість органічних речовин – здатність обвуглюватись, розкладатися при нагріванні. Візьмемо приклади із життя. Що відбувається із продуктами, що містять крохмаль, білок?Утворюється вугілля.

Якщо пересмажити картоплю, оладки, млинці, хліб, відбувається обвуглювання крохмалю, що входить до складу картоплі та борошна. При підгоранні яєць чи м'яса обвугливается білок, що міститься у цих продуктах.

Хлопці, а що станеться, якщо на розпечену сковороду покласти кухонну сіль, цукор?

Проведемо досвід (інструкція) Як ви вважаєте, чому кухонна сіль і цукор поводяться по-різному при нагріванні?

Дані речовини мають різну будову кристалічних ґрат.

Які кристалічні грати у кухонної солі і цукру?У кухонній солі NaCl - іонні кристалічні грати, а в цукрі С 12 Н 22 Про 11 - Молекулярна.

Який тип хімічного зв'язку уражає органічних речовин.Ковалентний полярний хімічний зв'язок ) висновок про сказане

Хлопці, давайте запишемоознаки органічних речовин:

1) містять вуглець;
2) горять та (або) розкладаються з утворенням вуглецевмісних продуктів;
3) ковалентний хімічний зв'язок;
4) молекулярні кристалічні грати

Реактиви

Опис чи схема досвіду

Устаткування

Оксид міді (II) CuO, цукровий пісок, вапняна вода

Вапняна вода

Суміш цукру та оксиду міді (II)

2 пробірки, пробка з газовідвідною трубкою, штатив, спиртування, сірники, азбестова сітка, сухе пальне.

Запобіжні заходи

Хід досвіду

Примітки

Спершу прогріти всю пробірку, а потім її кінець. Після закінчення досвіду витягнути газовідвідну трубку із вапняної води, потім згасити спиртовку.

У суху пробірку насипати 0,2 г цукрового піску і в 2-3 рази більше від оксиду міді (II), все ретельно перемішати та почати нагрівання. Записати свої спостереження.

1. Який газ спричинив помутніння вапняної води? Написати рівняння реакції.

2. Яка речовина утворилася на холодних стінках усередині пробірки?

3. Яка речовина утворилася з оксиду міді (II)? Написати рівняння реакції між оксидом міді (II) та вуглецем.

Зробити висновок про належність цукрового піску до органічних чи неорганічних сполук.) висновок про сказане

Досвід припинити, коли вапняна вода помутніє.

Згадаймо будову атома вуглецю. Скільки має енергетичні рівні, в якій групі він знаходиться? Скільки має електронів на зовнішньому шарі?

У збудженому стані валентність вуглецю дорівнює 4. І в усіх органічних сполуках атом вуглецю завжди є чотиривалентним.

Найпростіша формула в органічній хімії СН4 - Метан. Використовуємо структурні формули.(Складаємо структурну формулу-11 клас) C лайд3

Валентність позначається рисками: одна рисочка відповідає одиниці валентності атома хімічного елемента.

Які органічні речовини, вивчені на уроці, можна ще дописати до складеного нами «кластера»?нафту, свічка, пропан, глюкоза, бутан, дихлорметан, оцтова кислота, ацетилен, етан і т.д.

Яка валентність вуглецю в органічних сполуках?В органічних сполуках вуглець завжди чотиривалентний

Яка хімічна властивість є загальною для органічних сполук?Багато органічних речовин горять або розкладаються при нагріванні без допуску повітря.

Яке значення мають органічні речовини у суспільстві?Це продукти харчування, одяг, взуття, синтетичні матеріали, полімери, енергоносії, лікарські засоби, синтетичні миючі засоби, різні фарби, лаки, барвники, зубна паста, шампуні і т.д.

Який вплив органічні речовини на організм людини? (Роксана, Рита)

III . Рефлексія

Діти, сьогодні ми дізналися, що вивчає органічна хімія. Які хімічні речовини називають органічними. Розкрили поняття валентності хімічних елементів. Розглянули значення органічних речовин і показали за допомогою додаткової літератури негативний вплив деяких із них на довкілля.

Чи відповіли ми на запитання, які поставили на початку уроку?

Діти, у вас на столі лежать тести з вивченої теми. Давайте перевіримо ваші знання (2-3хв)
Вибери одну правильну відповідь.C лайд 4

1. Що вивчає органічна хімія?

А) Усі сполуки, що утворюються у живих організмах.

Б) З'єднання вуглецю з воднем.

В) З'єднання вуглецю, крім оксидів, карбідів, солей.

2. Яка сполука належить до органічних?

А) Оцтова кислота.

Б) Харчова сода.

В) Кухонна сіль.

3. До 2005 року кількість відомих органічних сполук становить...

А) Близько 1 млн.

Б) Близько 15 млн.

В) Близько 2 млн.

4. Як називаються сполуки, що складаються лише з водню та вуглецю?

А) Органічні речовини.

б) Мінеральні речовини.

В) Вуглеводні.

5. Масова частка вуглецю в метані СН4 дорівнює

А) 75%

Б) 80%

В) 25%

C лайд 5

IV . Підбиття підсумків

Діти, у кожного на столі знаходитьсятаблиця «Рефлексія діяльності учня під час уроку».

Я прошу вас заповнити таблицю та передати мені.

V . Домашнє завдання C лайд 6

Вивчити § 48+ конспект, * завдання №1,2 стор. 216 (для всіх), * завдання № 36 стор. 216 для поглибленого вивчення.

А тепер уявіть, що буде, якщо органічні речовини зникнуть.

Не стане більше дерев'яних предметів, не буде кулькової ручки, сумки для книг, самих книг та зошитів, зроблених із органічної речовини – целюлози. У класі не буде лінолеуму, від парт залишаться лише металеві ніжки. По вулиці не їздитимуть машини – немає бензину, а від самих машин залишаться лише металеві частини. Зникнуть корпуси комп'ютерів та телевізорів. В аптеках не буде більшості ліків і нічого буде їсти (вся їжа теж складається з органічних сполук). Не буде чим помити руки і нема чого надіти на себе, адже і мило і бавовняні, вовняні, синтетичні волокна, шкіра і шкірозамінники, барвники для тканин - все це похідні вуглеводнів. Та й дивитися на цей світ не буде кому - від нас залишиться лише солона вода та скелет, адже організми всіх живих істот складаються з органічних сполук.

Тепер ви розумієте яка роль органічних сполук у природі та нашому житті

C лайд 6 це цікаво

Поки Ви читаєте цю статтю, Вашіочі використовують органічна сполука- ретиналь що перетворює світлову енергію на нервові імпульси. Поки Ви сидите у зручній позі,м'язи спини підтримують правильну поставу завдякихімічному розщепленню глюкози з вивільненням необхідної енергії. Як ви розумієте,прогалини між нервовими клітинами також заповнені органічними речовинами - медіаторами (або нейространсмітерами), які допомагають усім нейронам стати одним цілим. І ця злагоджена система працює без участі Вашої свідомості! Так глибоко, як біологи, лише хіміки-органіки розуміють, наскільки філігранно створено людину, як логічно влаштовані внутрішні системи органів та їх життєвий цикл. Звідси випливає, що вивчення органічної хімії – основа розуміння нашого життя! А якісне вивчення – це шлях у майбутнє, бо нові ліки створюються насамперед у хімічних лабораторіях.

Самоаналіз уроку

вчителя хімії та біології Уткіна А.І.

Урок проводився у 9 класі МБОУ «Пролетарська ЗОШ».

Тема уроку «» . Клас по наповнюваності стандартний, середній за своїми здібностями, шість учнів віднесено до 7 виду навчання. Тому головним завданням, що розвиває, я поставив завдання дати можливість дітям бути активними учасниками освітнього процесу, через включення їх у вирішення навчальних проблемних ситуацій для розвитку їх логічного мислення та підтримування уваги через зміну навчальної діяльності та рефлексію окремих етапів уроку.

Урок «Введення в органічну хімію» є першим уроком при переході до вивчення органічної хімії та покликаний дати загальний огляд та розставити основні акценти та поняття. Це особливо важливо, тому що ми починаємо новий розділ хімії «Органічні сполуки», на вивчення якого відведено 10 годин.

Тип уроку - урок засвоєння нового матеріалу

Місце уроку у навчальному плані - урок запровадження нового матеріалу.

Рівень проведення уроку: прогнозування способів переведення учнів до заданого цілями навчання результату на основі зворотного зв'язку та подолання можливих труднощів у роботі.

Головна мета (для учнів) - у процесі практичної діяльності на основі аналізу складу речовин розділити речовини на органічні та неорганічні та підтвердити прогноз експериментально. Головне завдання, пов'язане з формуванням досвіду діяльності – збагачення особистого досвіду учня за допомогою навчального експерименту та встановлення логічними засобами властивостей органічних речовин.

Тема та зміст уроку визначили постановку виховних завдань:

  • Виховувати акуратність, працьовитість, патріотичні, естетичні та моральні якості.
  • Продовжити формування толерантності через виконання певних видів колективної роботи: актуалізацію знань, практичного завдання, лабораторного досвіду.

Ці завдання вирішувалися у комплексі всіх етапах уроку. Усі етапи логічно між собою пов'язані:

Організаційний момент налаштував учнів для досягнення мети: було повідомлено мету уроку, оголошено прогнозований результат, мотивація реалізацію мети. Усе це дозволило включити учнів у перебіг уроку.

На другому етапі уроку, актуалізації знань та аналізу інформації, був використаний диференційований підхід: учні 11 класу виконали завдання взаємодія цукру з оксидом міді та вапняною водою. Завдання на систематизацію та інтеграцію знань (робота - пошук та розгортання інформації) та знахідку творчого рішення (завдання на складання рівнянь реакцій). Учні середнього рівня знань зробили аналітичні завданняспалювання неорганічних та органічних речовин. Під час роботи я проводив необхідні консультації з метою створення ситуації успіху.

Більшу частину навчального матеріалу я вважав за краще давати дедуктивно. Для цього учням запропонувала відповісти на питання, при відповіді на які були озвучені раніше набуті знання, і в той же час ми приступили до вивчення нового матеріалу. Це дозволило мені використати такі найважливіші принципи дидактики, як науковість та доступність.

Реалізовано міжпредметні зв'язки за допомогою застосування під час презентації матеріалів із біології та технології «Це цікаво». Дотримуючись принципу систематичності, ми йшли шляхом від відомого до невідомого (учні знали речовини, але не могли їх пояснити), від простого до складного. Не можна було обійтися без демонстраційного експерименту, оскільки він сприяв виробленню вмінь та навичок проведення хімічного експерименту.

Для перевірки рівня засвоєння знань учні виконали тестовий контроль.

Працюючи використовувалися такі методи навчання:

  • Словесний (роль органічних речовин для людини тощо);
  • Наочний (демонстрація слайдів, тесту);
  • Проблемно-пошуковий (індивідуальних та групових завдань на прогнозування властивостей речовин)
  • Евристичний
  • Дослідницький (експеримент);
  • лабораторний метод.

Поєднання цих методів на уроці показало високу ефективність. Оптимальна працездатність учнів під час уроку досягалася шляхом чергування видів навчальної діяльності різних етапах уроку і спокійною доброзичливою обстановкою. Усе це забезпечило попередження навантаження учнів.

Інструктажу з виконання домашнього завдання було приділено особливу увагу, оскільки потребує розуміння теми загалом.

Завершальним етапом стала оцінка результатів уроку, підбиття підсумків та коментування діяльності учнів.

Мета уроку виконано, завдання реалізовано.

Муніципальна Бюджетна Загальноосвітня Установа

Середня загальноосвітня школа №14

ім.Героя Радянського Союзу Білого С.Є.

х.Бейсужек Другий

РОЗРОБКА УРОКУ

ПО ТЕМІ: « ОРГАНІЧНА

ХІМІЯ.

ПРЕДМЕТ ХІМІЇ.

ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ОРГАНІЧНОЇ

ХІМІЇ».

Вчитель: Грекова Маргарита Анатоліївна

Напрямок: Природно-науковий

2013р

Пояснювальна записка.

Ця робота представлена ​​за природничо напряму. Тема уроку “Органічна хімія. Предмет хімії. Історія розвитку органічної хімії».

У 10-му класі навчаються 8 учнів: 3 хлопчики, 5 дівчаток. За соціальним станом: 4 учні з повних сімей, 1 з неповних, 3 учні з опікуваних сімей. Психоемоційний стан класу нормальний, середній рівень розвитку.

Курс програми Органічної хімії у 10 класі розроблено на основі авторської програми з хімії (Автори та укладачі програми Новошинський І. І., Новошинська Н. С, М. С. М.). "Російське слово" 2008р.), складеної на основі Федерального компонента державного стандарту загальної освіти з хімії 10 класу відповідно до існуючої концепції хімічної освіти та реалізує принцип концентричного побудови курсу. Автори підручника Новошинський І.І., Новошинська Н.С. "Російське слово" 2009р. Розділ: Введення до органічної хімії. Органічна хімія у 10 класі вивчається 2 години на тиждень. На рік 68 годин.

Цілі уроку:

освітні: Розкрити предмет органічної хімії. Дати первісне поняття про органічні речовини, їх особливості у будові, властивості у порівнянні з неорганічними. І

виховні: Показати роль органічної хімії у житті сучасного суспільства. Формування наукової картини світу. Формування світоглядних понять: про матеріальну єдність речовин, причинно-наслідкову залежність між будовою та властивостями органічних речовин.

розвиваючі: Розвивати вміння учнів порівнювати, узагальнювати, проводити аналогію між неорганічними та органічними речовинами.

Тип уроку: урок пояснення нового матеріалу

Методи ведення:

загальні:пояснювально-ілюстративний

приватні: словесно-наочний

конкретні: бесіда

Міжпредметні зв'язки.

БіологіяТема: «Органічні речовини клітини»

Хімія у медицині.Тема: «Значення хімії у медицині»

Обладнання: Демонстраційні зразки: колекції органічних речовин, матеріалів та виробів із них. Презентація, проектор, мультимедійне обладнання, ноутбук

Сценарій уроку

План

1.Організаційний момент

2. Введення у тему уроку

3.Пояснення нового матеріалу

4. Закріплення

5.Домашнє завдання

6.Підсумки уроку

Хід уроку

1.Організаційний момент:Привітання, перевірка відвідуваності, повідомлення теми уроку (слайд1) 2. Введення у тему урокуПочинаючи з сьогоднішнього заняття, приступаємо до вивчення нового розділу хімії – органічної, яку вивчатимемо до кінця навчального року. Сьогодні на занятті ми маємо розглянути поняття органічної хімії та особливості органічних речовин. Давайте подивимося на які два типи діляться всі речовини: органічні та неорганічні (слайд2)

3.Пояснення нового матеріалу:

Органічна хімія - розділ хімії, що вивчає сполуки вуглецю,

їхню структуру, властивості, методи синтезу.

органічниминазивають з'єднання вуглецю з іншими елементами.

Органічні речовини – це сполуки вуглецю з воднем, киснем, азотом та деякими іншими елементами.

На сьогоднішній день органічна хімія - один із найбільших і найважливіших розділів хімії. Це пояснюється такими обставинами: (слайд3)

    Кількість відомих органічних сполук збільшується в геометричній прогресії і сьогодні перевищує 18 млн., тоді як неорганічних речовин відомо трохи більше 100 тисяч.

    Більшість сучасних промислових процесів у хімічній промисловості - це реакції та отримання органічних речовин. Це лікарські препарати, засоби підвищення продуктивності сільського господарства, полімерні матеріали, барвники, харчові добавки, косметичні засоби, пластмаси, будівельні
    матеріали, побутова хімія та багато іншого – все це продукція основного
    (багатотоннажного) або тонкого органічний синтез.

    Більшість процесів, що протікають у живих організмах та забезпечують їх існування, – хімічні реакції органічних речовин. Органічна хімія – це хімія життя.

    Хіміки навчилися синтезувати дуже складні природні речовини: вуглеводи, білки, нуклеїнові кислоти. На допомогу органічному синтезу у цих випадках приходить біотехнологія : великі молекули конструюють з найпростіших «цеглинок» «спеціально навчені» мікроорганізми та клітинні культури. На основі досягнень органічної хімії розвивається генна інженерія , яка знаходить все ширше застосування в біологічних та медичних цілях.

Особливості будови та властивостей органічних сполук(слайд4)

    Вуглець - єдиний елемент Періодичної системи, атоми якого здатні утворювати дуже довгі ланцюжки, з'єднуючись один з одним. Цим пояснюється безліч органічних речовин. На відміну від неорганічних молекул, органічні можуть мати величезну відносну молекулярну масу, що досягає кількох мільйонів.

    Найбільш важливими з теоретичної точки зору вважають сполуки вуглецю та водню (вуглеводні) . Усі інші класи органічних речовин можна як похідні вуглеводнів, у яких частина атомів водню заміщена інші атоми чи групи атомів.

3. Оскільки органічні речовини, як правило, містять, крім вуглецю, водень, то при горінні вони утворюють вуглекислий газ і воду.

? Згадаймо які існують типи хімічного зв'язку і в яких випадках вони утворюються?

4. Найбільш поширеним типом зв'язку між атомами в органічних речовинах є ковалентний зв'язок. Ковалентний полярний зв'язок утворюється між атомами С та О, С і Н, С і N, ковалентний неполярний зв'язок утворюється між атомами вуглецю С та С. В органічних сполуках також іноді зустрічається іонний зв'язок (у солях карбонових кислот - між кислотним залишком та металом) та міжмолекулярна водневий зв'язок (між молекулами спиртів, карбонових кислот тощо).

Класифікація ВВ(Слайд 5-7)

Природні утворені природним шляхом без втручання людини.Природні органічні речовини та його перетворення лежать основу явищ Життя. Тому органічна хімія є хімічним фундаментом біологічної хімії та молекулярної біології - наук, що вивчають процеси, що відбуваються у клітинах організмів на молекулярному рівні. Дослідження у цій галузі дозволяють глибше зрозуміти суть явищ живої природи.

Штучні умовах, схожі на природні речовини, але вживої природи не зустрічаються. Так на основі природної органічної сполуки целюлози отримують штучні волокна (ацетатне, віскозне та ін.)

Синтетичні створює людина в лабораторнихумовах, подібних речовин у природі немає.До них відносяться, наприклад, синтетичні каучуки, пластмаси, лікарські препарати, барвники і т.п.

Історія розвитку органічної хімії(Слайд 8-10)

Передумови виникнення.

Наприкінці XVIII – на початку XIX ст. у науці хімії панувало вчення під назвою «віталізм»(Від лат. - Життя).Прихильники віталізму стверджували, що будь-які речовини живої природи можуть утворюватися в живих організмах лише під дією особливої ​​життєвої сили. Завдяки цьому вченню дослідження будови та властивостей рослинних та тваринних речовин виділилися в окремий розділ хімії. Шведський хімік Єне Якоб Берцеліус 1807р. назвав його органічною хімією, а предмет її вивчення – органічними речовинами (перебувають у живих організмах). З розвитком та вдосконаленням хімічного експерименту стало ясно, що органічні речовини можуть бути синтезовані з неорганічних (або, як їх називали раніше, мінеральних) поза будь-яким живим організмом, у колбі чи пробірці, але назва органічних речовин залишилася.

Розвиток органічної хімії(слайд 11)

Основні етапи:

    1824р. – синтезовано щавлеву кислоту (Ф.Веллер);

    1828р. - Сечовина (Ф.Веллер);

    1842р. – анілін (Н.Н.Зінін);

    1845р. - оцтова кислота (А.Кольбе);

    1847р. – карбонові кислоти (А.Кольбе);

    1854р. - Жири (М.Бертло);

    1861р. - цукристі речовини (А. Бутлеров )


У 1928 році Веллер показав, що неорганічна речовина-ціановокислий амоній-при нагріванні перетворюється на продукт життєдіяльності тваринного організму-сечовину.


У 1845 р. Кольбе синтезував органічну речовину-оцтову кислоту, як вихідні речовини він використовував деревне вугілля, сірку, хлор і воду. За порівняно короткий період синтезувалися й інші органічні кислоти, які раніше виділялися тільки з рослин.


У 1854 р. Бертло вдалося синтезувати речовини, які стосуються класу спиртів.


У 1861 р. А.М.Бутлеров діючи вапняною водою на параформальдегід вперше здійснив синтез метиленітану, яке відноситься до цукрів, які відіграють важливу роль у процесах життєдіяльності організмів.

Порівняння властивостей органічних неорганічних речовин

(Таблиця). Самостійна робота учнів із таблицею.

4.Закріплення

Запитання для закріплення знань:

1. Як у давнину отримували органічні речовини? Чому ці речовини назвали органічними?

Всі органічні речовини отримували виключно з продуктів життєдіяльності рослинних і тварин організмів або в результаті їх переробки. Звідси і походить назва «органічні речовини».

2. Що вивчає органічна хімія?

Відповідь. Розділ хімії, який вивчає органічні речовини, стали називати органічною хімією.

3. Хто ввів поняття «органічні речовини» та «органічна хімія»?

Відповідь. Й. Я. Берцеліус.

4. Який хімічний елемент обов'язково входить до складу органічних речовин?

Відповідь. До складу всіх органічних речовин входить хімічний елемент вуглець.

5. Яке ще можна надати визначення органічної хімії?

Відповідь. Органічна хімія - це хімія сполук вуглецю.

6. Крім вуглецю, який хімічний елемент входить до складу органічних речовин?

Відповідь. Крім вуглецю до складу всіх органічних речовин входить хімічний елемент водень. Можуть ще входити О, S, N та інші елементи.

А тепер уявіть, що буде, якщо органічні речовини зникнуть.

Не стане більше дерев'яних предметів, не буде кулькової ручки, сумки для книг, самих книг та зошитів, виготовлених з органічної речовини – целюлози. У класі не буде лінолеуму, від парт залишаться лише металеві ніжки. По вулиці не їздитимуть машини – немає бензину, а від самих машин залишаться лише металеві частини. Зникнуть корпуси комп'ютерів та телевізорів. В аптеках не буде більшості ліків і нічого буде їсти (вся їжа теж складається з органічних сполук). Не буде чим помити руки і нема чого надіти на себе, адже і мило і бавовняні, вовняні, синтетичні волокна, шкіра і шкірозамінники, барвники для тканин - все це похідні вуглеводнів. Та й дивитися на цей світ не буде кому – від нас залишиться лише солона вода та скелет, адже організми всіх живих істот складаються з органічних сполук.

Тепер ви розумієте яка роль органічних сполук у природі та нашому житті

5. Домашнє завдання:

Вступ п.1, конспект, таблиця

Реферати на тему «А.М.Бутлеров», «Значення органічної хімії»

6. Підсумки:Таким чином сьогодні ми познайомилися з органічними речовинами, чим вони відрізняються від неорганічних, вивчили історію розвитку органічної хімії. І переконалися, що органічні речовини грають величезну роль нашому житті. Оцінка за урок.

До вивчення пропонується тема “Предмет органічної хімії. Роль органічних речовин у житті». Викладач висвітлює питання, чому виникла потреба розділити речовини на органічні та неорганічні. Далі він розповідає учням про кругообіг вуглецю в природі, дає визначення органічним речовинам, пояснює, що таке похідні вуглеводнів, органогени. Наприкінці уроку викладач розкриє роль органічної хімії у житті.

Тема: Введення в органічну хімію

Предмет органічної хімії.Роль органічних речовин у житті людини

На початку ХХІ століття хіміки виділили у чистому вигляді мільйони речовин. При цьому відомо більше 18 мільйонів сполук вуглецю і менше мільйона сполук усіх інших елементів.

З'єднання вуглецю в основному відносять до органічних сполук.

Речовини стали поділяти на органічні та неорганічні з початку XIX століття. Органічними називали тоді речовини, виділені з тварин та рослин, а неорганічними – видобуті з мінералів. Саме через органічний світ проходить основна частина кругообігу вуглецю в природі.

Зі сполук, що містять вуглець, до неорганічнимтрадиційно відносять графіт, алмаз, оксиди вуглецю (CO і CO 2), вугільну кислоту (H 2 CO 3), карбонати (наприклад, карбонат натрію – сода Na 2 CO 3), карбіди (карбід кальцію CaC 2), ціаніди (ціаністий калій) KCN), роданіди (родянистий натрій NaSCN).

Точніше сучасне визначення: органічні сполуки – це вуглеводніта їх похідні.

Найпростіший вуглеводень – це метан. Атоми вуглецю здатні з'єднуватись один з одним, утворюючи ланцюги будь-якої довжини. Якщо в таких ланцюгах вуглець пов'язаний ще й із воднем – сполуки називаються вуглеводнями. Відомі десятки тисяч вуглеводнів.

Моделі молекул метану СН 4 , етану З 2 Н 6 , пентану З 5 Н 12

Похідні вуглеводнів – це вуглеводні, у яких один чи кілька атомів водню заміщені атомом чи групою атомів інших елементів. Наприклад, один з атомів водню в метані можна замістити на хлор, або групу ВІН, або групу NH 2 .

Метан CH 4 , хлорметан CH 3 Cl, метиловий спирт CH 3 OH, метиламін CH 3 NH 2

До складу органічних сполук, крім атомів вуглецю та водню, можуть входити атоми кисню, азоту, сірки, фосфору, рідше галогенів.

Щоб оцінити значення органічних сполук, які оточують нас, уявімо, що вони раптом зникли. Немає дерев'яних предметів, книг та зошитів, немає сумок для книг та кулькових ручок. Зникли пластмасові корпуси комп'ютерів, телевізорів та інших побутових приладів, немає телефонів та калькуляторів. Без бензину та дизельного палива встав транспорт, немає більшості ліків і просто нема чого їсти. Немає миючих засобів, одягу та й нас з вами…

Органічних речовин так багато через особливості утворення хімічних зв'язків атомами вуглецю. Ці невеликі атоми здатні утворювати міцні ковалентні зв'язки один з одним та з неметалами-органогенами.

У молекулі етану З 2 Н 6 друг з одним пов'язані 2 атома вуглецю, у молекулі пентана З 5 Н 12 – 5 атомів, а молекулі всім відомого поліетилену сотні тисяч атомів вуглецю.

Будова, властивості та реакції органічних речовин вивчає органічна хімія.


Хімія. 10 клас. Профільний рівень: навч. для загальноосвіт. Установ / В.В. Єрьомін, Н.Є. Кузьменко, В.В. Лунін. - М.: Дрофа, 2008. - 463 с.

ISBN 978-5-358-01584-5

Хімія. 11 клас. Профільний рівень: навч. для загальноосвіт. Установ / В.В. Єрьомін, Н.Є. Кузьменко, В.В.Лунін. - М.: Дрофа, 2010. - 462 с.

Хомченко Г.П., Хомченко І.Г. Збірник завдань з хімії для вступників до вузів. - 4-те вид. - М.: РІА "Нова хвиля": Видавець Умеренков, 2012. - 278 с.

Підручник в Інтернеті

Самарський державний університет.

Кафедра органічної, біоорганічної та медичної хімії

Хімія 9 клас
Урок Введення в органічну хімію.
Теорія будови органічних речовин А.М. Бутлерова.

Ціль:
Ознайомити учнів з основними передумовами створення, положеннями та значенням теорії будови органічних сполук А. М. Бутлерова.
Завдання уроку:
Освітні – вивчити історія появи органічної хімії та передумови створення теорії хімічної будови, її основні положення, залежність властивостей речовин від будови молекули, значення теорії будови для розвитку науки та життєдіяльності людини. Поглибити основні хімічні поняття: хімічна реакція.
Розвиваючі - розвивати в учнів вміння порівнювати, аналізувати та застосовувати інформацію з інших галузей знань
Виховні - сприяти формуванню у учнів природничо картини світу.
Обладнання:
Інтерактивна дошка, фліпчарт "Теорія Бутлерова", презентації "Виберіть органічну речовину", "Вибери формулу органічної речовини", "Перевір свої знання з класифікації речовин", відеоролика "А.М. Бутлерів», лист опитування із тестовими завданнями.
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.
Методи навчання: частково-пошуковий, наочний.
Форми організації пізнавальної діяльності: групова, фронтальна, практична.
Хід уроку
1.Орг. момент.
2. Фронтальне опитування
Який предмет вивчення хімії? (речовина)
Які речовини бувають? (прості та складні)
У 8-9 класах ми вивчали складні речовини, що стосуються всього 4 класів. А з цього заняття ми маємо вивчити 12 класів речовин. Причому кожен з цих класів має свої характерні властивості, які потрібно дуже добре знати.
Ми повторимо з вами класифікацію неорганічних речовин.
З одного боку картки записаний приклад, але з іншого – відповідь. Подумай і розв'яжи завдання. Після цього можеш перевірити себе, натиснувши лівою кнопкою миші по картці. Робота з презентацією біля дошки «Перевір свої знання щодо класифікації речовин».
3. Етап актуалізації знань.
Але якщо є неорганічні, значить є і органічні? Де ми з ними знайомилися? (У біології.) Робота з презентацією біля дошки «Виберіть органічну речовину». То що таке органічні речовини?
4.Етап вивчення нового матеріалу
Тема уроку «Вступ до органічної хімії. Теорія будови органічних речовин А.М. Бутлерова».
Тисячоліттями вимірюється час знайомства людства з ними. Коли, кутаючись у звірині шкури, наші предки тіснилися навколо вогнища, що їх зігрівало, вони використовували тільки органічні речовини. Їжа, одяг, паливо.
У далекий період дитинства людства у сонячній Греції та могутньому Римі люди вміли готувати мазі. У Єгипті та Індії розквітло мистецтво фарбування тканин. Рослинні олії, тваринні жири, цукор, крохмаль, оцет, смоли, барвники- виділяли та використовували в ту епоху.
1808 року шведський учений Й.Я. Берцеліус запропонував називати органічними речовинами, які отримані з організмів рослин і тварин. З такими речовинами людство знайоме з давнину. Люди вміли отримувати оцет із прокислого вина, а ефірні олії з рослин, виділяти цукор із цукрової тростини, витягувати природні барвники з організмів рослин та тварин. А розділ науки про такі речовини – органічна. Хіміки поділяли всі речовини в залежності від джерела їх одержання на мінеральні (неорганічні), тваринні та рослинні (органічні).
Запис формули органічної речовини Берцеліуса:
Довгий час вважалося, що з отримання органічних речовин потрібна особлива «життєва сила» - vis vitalis, яка діє лише живих організмах, а хіміки здатні лише виділяти органічні речовини з продуктів життєдіяльності, але з можуть синтезувати їх. Тому шведський хімік Й.Я. Берцеліус визначив органічну хімію як хімію рослинних чи тваринних речовин, що утворюються під впливом «життєвої сили».
Успіхи в синтезі органічних сполук, внаслідок яких було розвіяно вчення про віталізм, тобто про «життєву силу», під впливом якої нібито в організмі живих істот утворюються органічні речовини:
у 1828 р. Ф. Велер із неорганічної речовини (ціанату амонію) синтезував сечовину;
1842 р. російський хімік Н. Н. Зінін отримав анілін;
1845 р. німецький хімік А. Кольбе синтезував оцтову кислоту;
у 1854 р. французький хімік М. Бертло синтезував жири, і, нарешті,
в 1861 р. сам А. М. Бутлеров синтезував цукроподібну речовину.
В результаті дійшли наступного поняття органічної речовини:
Нині відомо близько 18 млн. органічних речовин, і менше 1 млн. неорганічних. При вивченні органічної хімії нам траплятимуться речовини з цікавими властивостями: найстійкішим запахом, що не зникає навіть через 800 років (3-метилциклопентадеканон-1 або мускон, входить до складу натурального мускусу); найсолодшим смаком, у 33000 разів солодше цукру (метилфенхіловий ефір L-а-аспартиламіномалонової кислоти, створений японськими вченими); речовина, присутність якої у складі крові людини підвищує її настрій, зменшує стрес (фенілетиламін, входить до складу шоколаду).
ДНК, виділена з мітохондрій людини, занесена до "Книги рекордів Гіннеса", тому що її назва, складена за всіма правилами хімічної номенклатури, містить близько 207 тисяч літер!
Питання: Яке питання відразу виникає у людини, що думає? Чому саме сполуки вуглецю стали предметом вивчення цілого розділу хімії?
Але в органічній хімії ХІХ століття накопичилися «суперечності»: (прийом фішбоуна)
Різноманітність речовин-утворено невеликим числом елементів.
З, N, H, O, S.
Здається невідповідність валентності в органічних речовинах.
(Визначте валентність вуглецю в запропонованих формулах)
IV I III I 2,666 ... I
C H4 C2 H6 C3 H8
Метан Етан Пропан
Різні фізичні та хімічні сполуки, що мають однакову молекулярну формулу.
С2Н6О - спирт та ефір.
С6Н12О6 - глюкоза та фруктоза
С4Н10О – бутиловий спирт та ефір.
Потрібна бала теорія, яка об'єднала усі ці невідповідності.
Вирішальна роль створенні теорії будови органічних сполук належить великому російському вченому Олександру Михайловичу Бутлерову. 19 вересня 1861 року на 36-му з'їзді німецьких дослідників природи А.М.Бутлеров оприлюднив її в доповіді "Про хімічну будову речовини".
Основні положення теорії хімічної будови А.М.Бутлерова
(→ записати)
→Всі атоми, що утворюють молекули органічних речовин, пов'язані у певній послідовності відповідно до їх валентності
(Завдання 1-2. Складіть модель речовини із запропонованих «атомів» складу СН4 і C2 H6. Напишіть структурні формули. Пояснення вчителя. Для завдання 3- Складіть модель речовини із запропонованих «атомів» складу C3H8, виконують учні на дошці)
→Властивості речовини залежать не тільки від того, які атоми та скільки їх входить до складу молекул, а й від порядку з'єднання атомів у молекулах.
(Завдання 4. Складіть модель речовини складу С4Н10. Напишіть структурні формули. Складання формули н-бутану запропонувати учням, а для ізобутану виконує - вчитель) Ці речовини розрізняються за фізичними властивостями бутан має температуру кипіння 0С, а ізобутан - -11,0С.
→Ізомери – речовини, що мають однаковий склад молекул, але різна хімічна будова молекул.
→За властивостями даної речовини можна визначити будову її молекули, а за будовою молекули передбачати властивості.
Розглянемо приклад. Існують дві речовини з молекулярною формулою С2Н6О. Одне з них реагує з натрієм, а інше в реакцію не входить. Які ж їхні формули? Було створено дві формули. У першому варіанті рухомим повинен бути водень гідроксильної групи, він і буде заміщатися натрієм. У другому випадку молекула симетрична і тому з натрієм реакцію не вступає. (Під час пояснення демонструється спочатку ліва частина реакцій, а потім права)
→Атоми та групи атомів у молекулах речовин, що взаємно впливають один на одного.
Розглянемо приклад. Гідроксид натрію, гідроксид алюмінію та сірчана кислота мають у своїй будові ВІН – групу. (Визначте в них ступеня окислення). Але в реакціях зв'язку розриваються по-різному. У гідроксиді натрію між натрієм і киснем, в гіроксиді алюмінію і між металом і киснем, і між киснем і воднем, а сірчаної кислоті тільки між киснем і воднем, оскільки центральний атом має різну електронегативність і ступінь окислення в різних випадках - це і стає причиною прояву різного характеру сполук: гідроксид натрію - основний, гідроксид алюмінію-амфотерний, сірчана кислота - кислотний. (На початку пояснення демонструється верхня частина запису, в кінці відкривається нижня)
5. Закріплення матеріалу
1.Повертаємося до схеми фішбоуну. Доведіть, що таких невідповідностей немає.
2. Робота із завданням. «Вибери формулу органічної речовини»
3. Загадка – навпаки
Першим БУТЛЕРІВ зуміє код молекули зрозуміти,
Довести: сусіди можуть властивості атома міняти.
На доказ наводить переконливий приклад -
Взяв БУТАН, змінив порядок, отримує РЕМОЗІ. (ВИТУТАНИЙ)
5. Завдання. Напишіть структурні формули С5Н12. (самостійна робота у зошиті, з перевіркою на дошці)
6.Висновки
Теорія хімічної будови речовин А.М.Бутлерова
- дала можливість систематизувати органічні речовини;
- відповіла на всі питання, що виникли на той час в органічній хімії;
- дозволила теоретично передбачати існування невідомих речовин, знайти шляхи їхнього синтезу.
Свій розвиток теорія А.М. Бутлерова отримала в стереохімії - вчення про просторову будову молекул і вчення про електронну будову атомів.
7. Рефлексія.
Як ви оцінюєте урок? (Позначте на аркуші.)
8.Підведення підсумків уроку.